Analiza sentymentalna

Analiza nastrojów jest cennym narzędziem do szybkiego dostrzegania emocji, uczuć i opinii osób na temat określonego problemu, produktu, usługi lub zdarzenia w różnych obszarach zastosowań.

Wraz z rosnącą ilością danych płynących z mediów społecznościowych w ostatnich latach, analiza nastrojów staje się coraz bardziej popularna wśród badaczy jakościowych i ilościowych, ponieważ pozwala szybko zidentyfikować ogólny ton zbioru danych i wyodrębnić ważne tematy do dalszej, głębszej analizy. Zasadniczo analiza nastrojów polega na ocenie uczuć stojących za danym tekstem. Proces polega napobraniu tweetów i analizowaniu emocji, które wyraża autor.

Narzędzie do analizy nastrojów programu MAXQDA na najbardziej podstawowym poziomie klasyfikuje fragmenty tekstu jako pozytywne, lekko pozytywne, negatywne lub lekko negatywne i neutralne.


Narzędzie MAXQDA do analizy nastrojów zostało zaprojektowane do szybkiego przetwarzania nieustrukturyzowanych danych Twittera i przekształcania ich w uporządkowane podzbiory, które są gotowe do dalszej eksploracji w ciągu kilku chwil. Dzięki automatycznemu kodowaniu danych Twittera za pomocą etykiet sentymentów możesz uchwycić opinię publiczną do określonego tematu badań - w czasie prawie rzeczywistym - i śledzić zmiany emocji w czasie. Oto prosty przykład: chcesz monitorować, jak zmieniają się postawy opinii publicznej w stosunku do rozwoju szczepionki Covid-19 w ciągu kilku miesięcy. Aby to zrobić, importujesz odpowiednie dane z Twittera w określonych odstępach czasu, przeprowadzasz analizę nastrojów w każdym zbiorze danych Twittera, automatycznie kodujesz tweety z etykietami sentymentów, jeśli to konieczne, i badasz, jak nastroje w zbiorach danych zmieniają się w tych miesiącach. Ponadto statystyki nastrojów pozwalają łatwo wizualizować rozkład nastrojów w zbiorze danych na Twitterze w tabelach częstotliwości i na wykresach.

Podsumowując, analiza nastrojów MAXQDA oferuje teraz następujące funkcje:
  • oznaczanie nastrojów wcześniej zaimportowanych tweedów
  • automatyczne kodowanie danych Twittera z sentymentem
  • sortowanie tweetów według sentymentu
  • nowe opcje filtra opinii
  • wyświetlanie statystyk sentymentu


Zapraszamy do zapoznania się z instrukcjami w formie video:
Import and organize your data
Code and retrieve your data
Visualize your results

Script logo